Yaz sonrası forma gir

1829 views Yorum yap

Bütün yaz arkadaşlarınla gezdin, tozdun, eğlendin! Şimdi ise, eve kapanıp okula ve derslere konsantre olma zamanı! Bunu yaparken kendini strese sokup yemek yemeye veriyorsan, iştahınla baş etmene yardımcı olacak önerilere göz atmalısın!

Yazı: Hande Ertem

Krize girmek yok

İştahınla baş etmenin birinci kuralı, az az, ama sık sık beslenmek. Bu şekilde beslenirsen, bir sonraki öğünde çok fazla acıkmadan masaya oturmuş olursun. Her şeye rağmen, gün içinde açlık krizleri yaşıyorsan abur cuburdan kesinlikle uzak durman gerekli. İlla ki atıştırmalık bir şeyler istiyorsan, meyve, ceviz, diyet bisküvi, salatalık, domates, havuç gibi kalorisi düşük besinleri tercih etmelisin.

Buzdolabına koşmak yok

Evde yapacak bir şey bulamadığında veya birisiyle tartıştığında kendini buzdolabının önünde buluyorsan, hemen bundan vazgeçmelisin. Peki, böyle anlarda rahatlamak için bir şeyler yeme alışkanlığından vazgeçmeyi nasıl başaracaksın? Tabii ki, yapacak farklı aktiviteler edinerek! Örneğin, buzdolabına koşmak yerine, en yakın kız arkadaşını arayarak onunla sohbet edebilirsin. Seni rahatlatacak hoş müzikler dinleyerek veya bir kitap okuyarak da açlığını bastırabilirsin. Bu öneriler kulağına garip geliyor olabilir, ama denediğin zaman işe yaradığını görebilirsin…

Oturmak yok

Biraz kalori yakmaya ne dersin? Kaslarını çalıştıracak egzersizler yaptığın zaman vücut ısının arttığını ve bunun sonucunda daha fazla kalori yaktığını biliyor muydun? Üstelik uzmanlara göre, egzersiz sonrası iştahın bastırılmış da oluyor. Sen en iyisi normal öğün saatinden en az bir saat önce egzersiz yap ve yemek yeme isteğini en aza indir.

Çiğnemeden yutmak yok

Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutarsan, beyninin vücuduna giren besinleri tanımasına ve onlardan gelen sinyalleri almasına yardımcı olursun. Yemek yerken mutlaka ağzına aldığın lokmaları en az 20 kez çevir. Böylece tat alma duygun da tatmin olacak ve doyduğunu anlaman için beynine sinyaller bu arada iletilmiş olacak. Zaten düşünürsen, hızlı yemek yediğimizde, gereğinden fazla yediğimiz için midemiz şişmiyor mu?

Susuz kalmak yok

Vücudumuzun işleyişi için nefes almaktan sonra en önemli öğe su olduğuna göre, bol bol su içmelisin! Yiyeceklerin sindirimi, hücrelere taşınması, emilimi, atıkların vücuttan atılması, vücut ısısının denetimi gibi önemli işler hep su ile oluyor. Öyleyse gün boyunca en az 1 litre su içmen gerekli. Daha fazla sağlıklı yaşam için, daha fazla su içmenin de hiçbir zararı yok, aksine çok faydası var! Hatta yemeklerden önce bir bardak su içersen, mideni şişireceği için yemek yeme isteğini de azaltacaktır!

 

İlgini Çekebilir:

alt Dünyanın en güzel 25 duvar kağıdı için tıkla!

 

 

 

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir