Beslenme

Daha güzel bir cilt için 5 altın tavsiye

Cildimiz güzelliğimizi gösteren en önemli organımız. Aslında, cilt insanın en büyük organıdır ve ne yazık ki, vücudumuzdaki bu kocaman organa iyi davranmak, ihtiyaçlarını karşılamak konusunda pek de bilinçli değiliz. Onu güneş altında kurutuyoruz, cildi yağlandıran sağlıksız besinleri tercih ediyoruz, temizlik ve hijyen konularına dikkat etmiyoruz ve sonunda cildimiz hiç de hoş olmayan tepkiler veriyor. Çatlamalar, kurumalar, sivilceler, siyah noktalar… Tüm bunları önlemek ise elimizde ve aslında çok da kolay. Sadece biraz bilinçli olmak gerekiyor. İşte, daha güzel bir cilde sahip olmak için aklımızda tutmamız gereken 5 altın tavsiye.

  1. Bol su için

Vücudumzun her organı gibi, cildimiz de hayatta kalmak, sağlıklı kalmak için suya ihtiyaç duyar. Az su içtiğinizde, bütün iç organlarınız gibi cildinizde de sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kendini yenileyemez, kurur, çatlar ve deforme bir görüntü kazanır. Bunu engellemek için her gün 2 litre düzeyinde su içmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca iyi bir nemlendirici kullanarak, cildinizin dış etkenlere karşı daha dirençli ve her zaman bebek cildi gibi kalmasına destek olabilirsiniz. Nemlendirici konusunda Oriflame ve Boyner ürünlerini denemenizi tavsiye ederiz.

  1. Vitamininiz eksik kalmasın

Anne babalarımız sürekli vitamin ve mineral desteği alıyorken bu alışkanlık bize bazen garip gelebilir ancak vitaminler ve mineraller organlarımızın yapı taşıdır ve insanlar vücutlarının daha sağlıklı çalışabilmesi için düzenli olarak vitaminlerini ve minerallerini almak zorundadır. Bunun ideal yolu, besinlerden gerekli vitaminleri almaktır ancak bazı vitaminler ve mineralleri yeterince alabilmek için çok fazla besin almak zorunda kalabiliriz ki bu da kilo almaya neden olabilir. Bu sonuçla karşılaşmamak için, bazı vitaminleri ve mineralleri dışarıdan destek olarak alabiliriz. Cilt sağlığı için en gerekli vitaminler, C vitamini ve A vitaminidir. Bunları destek olarak almak için önce doktora danışmanızı tavsiye ederiz zira A vitaminin fazlası vücutta sorunlar yaratabilir. Ama vücudumuzun bu vitaminlere günlük ihtiyacı çok fazla değil ve c vitamini içeren biraz meyve ve a vitamini içeren havuç, domates gibi sebzeleri öğünlerimize eklersek, ihtiyacımızı karşılarız.

  1. Likopen mucizesi

Yaşımız ilerledikçe cildimiz giderek güçsüzleşir ve kendini dış etkilerden koruyabilme gücü azalır. Buna karşı, domateste bulunan likopen maddesi cilde ihtiyacı olan desteği sağlar, cildin elastik, canlı ve güçlü kalmasını sağlar. Ancak domatesi ısıttığımızda, ortaya çıkan likopen, çiğ domatesteki likopenden on kat fazladır. Bu nedenle, sabah kahvaltılarınızda tavada basitçe domates ısıtmanız, hem lezzetli hem akıllıca üstelik de sürdürülebilir, çok basit ama etkili bir uygulamadır.

  1. Güneş dostumuz değildir

Acı ama gerçek, güneş insanoğluna çok acımasızdır. Dünya gezegenindeki tüm canlılar ve bitkiler, 7/24 güneşin altında kalabilir ve bundan zarar görmezler ama garip bir şekilde, sadece insanoğlu canlısı, 10-20 dakikalık bir güneş maruziyetinden sonra ağır yanıklarla hastaneye düşebilir. Ayrıca, yanıkların oluşmasına da gerek yok, güneşe maruz kalmak cildinizi hızlıca kurutur ve zamanla cildiniz çatlar, yaşlanır, deforme olur. Dolayısıyla, güneşli günlerde şapkalar veya özel koruyucu kremlerle cildinizi güneşten korumak akıllıca bir harekettir.

  1. Temizlik

Cildinizdeki sivilcelerin nedeni, cildin altında yaşayan bakterilerin, vücutta uygun ortamı bulduğunda üremeye başlamasıdır. Örneğin, bakterilerin çok sevdiği karbonhidrat ve şekerli besinleri çok tükettiğinizde vücudunuzda oluşan inflamasyon bakterilerin üremesine uygun ortam yaratır. Bunu bir tür bataklık ve sinek ilişkisine benzetebilirsiniz. Bataklığı kurutmak için karbonhidrat ve şeker tüketmeyi azaltmanız gerekir. İşin acıklı yanı şu ki, bu bakterileri tamamen yok etmek imkansıza yakındır ama yüzünüzü ve cildinizi daima temiz tutarsanız, uygun şekilde yıkar, temizler, nemlendirirseniz, şeker de tüketseniz, yüzünüzdeki sivilcelenme çok daha az olur. Bu küçük bilgi de aklınızın bir köşesinde kalsın.

Yorum Yapın