Erkekler

Haydi eller havaya, particiler buraya

alt

 Çılgın ve eğlenceli bir yaz partisi düzenlemeye ne dersin? Haydi, hazırlıklarını tamamla, arkadaşlarını topla ve bol bol eğlen!

Yazı: Hande Ertem

Aşağıdaki listeyi tamamladığın zaman partiye hazırsın demektir!
Para, para, para
Tarz
Mekan
Konsept
Davetiye listesi
Davetiye
Yiyecek
Kostüm
Müzik
Hediye
Fotoğraf makinesi

Ne yapmalısın

Ön hazırlık

 • Yaşasın sonunda yaz geldi ve sen de arkadaşlarına bir parti vereceksin! Öncelikle şunu bilmelisin, kalabalık bir arkadaş grubuna parti düzenlemek oldukça zordur. Bunun için en yakın kız arkadaşlarından yardım alabilirsin!
 • Haydi, pamuk eller cebe:) İlk iş olarak parti için ne kadar bütçe ayırabilirsin, bunu gözden geçirmelisin. Eğer arkadaşların da sana yardımcı olursa, bu iş çok kolay olacak!
 • Parti için yapacağın hazırlıkların bir listesini oluşturmalısın. Bu listede kimlerin çağırılacağından tut, partinin ana temasına kadar her şey, mutlaka yer almalı.

Yiyecek ve içecek

 • Yiyecekleri kendi başına kolayca hazırlayabilmen için, pratik aperatif tarifleri seçmelisin. Örneğin, sana 3 lezzetli öneri:

* Çıtır cipslerin yanına değişik lezzette bir dip sos için; bir kase yoğurdun içine birer kaşık pul biber ve nane koy. Tuz ve bir diş sarımsak ekleyerek karıştır.
* Tost ekmeklerinden mini kanepeler için; önce ekmekleri üçgen veya minik kare şeklinde kes. Üzerlerine yağ sürdükten sonra, kaşar ve salam dilimleri koy. Son olarak, birer kürdan geçirerek tepsiye diz.
* Lezzetli meyve kokteylleri için; çukur ve geniş bir kabın içinde vişne, portakal suyu, taze doğranmış meyveler ve sodayı karıştırarak köpüklü bir kokteyl yarat.

Davetliler

 • Kimleri davet edeceğini hemen düşünmeye başlasan iyi olur, çünkü eğlenceli bir yaz partisini hiçbir arkadaşının kaçırmak istemeyeceğine emin olabilirsin! Eline bir kağıt kalem al ve bütün arkadaşlarının ismini yaz. Böylece onlara haber verdiğinde, listene işaret atarak kaç kişinin partine katılacağını önceden bilme şansın da olacak!

Konsept

 • Listeyi hazırladıktan sonra arkadaşlarını davet etme şeklini belirlemelisin. Bunun için onlara partinin zamanını, mekanını, konseptini belirten bir sms gönderebilirsin. Ücretsiz bir yolla yapmak istiyorsan da, e-posta atabilirsin veya organizasyonun kulaktan kulağa yayılmasını sağlayabilirsin!
 • Gelelim partinin hangi tarzda olacağına ve nerede yapılacağına ait detaylara… Önce bir düşün, nasıl bir parti vermek istiyorsun? Örneğin, bol gürültülü, canlı ve eğlenceli bir parti mi, yoksa daha cool ve şık bir parti mi olmasını istersin? Tabii ki bunu belirlerken, mekan da çok önemli. Parti nerede yapılacak; sahilde, evde, balkonda, bahçede… Bunu önceden mutlaka belirlemelisin.
 • En uygun yeri ayarladıktan sonra, sıra geldi partinin içeriğini belirlemeye! İşin en zevkli kısmı da zaten bu! İşte sana bazı seçenekler… Herkesin değişik bir karaktere bürüneceği maskeli balo, çılgın kıyafetler ve saçlar partisi veya siyah gecesi düzenleyebilirsin.

Müzik

 • Müzik, çok çok önemli bir ayrıntı! Hatta partinin olmazsa olmazıdır! Öyleyse, güzel bir ses sistemine sahip olmalısın. Bol bol danslı ve eğlenceli bir parti için, bu yazın en popüler parçalarını mutlaka çalmalısın. Partinin sonlarına doğru ise, herkes kurtlarını yeterince dökmüş olacağından, slow parçalara yer vererek çiftlere dans etme ortamı yaratmalısın:) Böylece birbirinden hoşlanan, ama henüz adım atamamış olanlar için, harika bir yakınlaşma fırsatı doğmuş olur:)

Hediye

 • Biraz masraflı gibi gelebilir ama partiye gelen arkadaşlarına küçük sürpriz hediyeler vermeye ne dersin? Üstelik bu hediyeler pahalı şeyler olmak zorunda değil, maksat eğlence olsun:) Örneğin, kızlar için saç tokası, bozuk para çantası; erkekler için cep telefonu kılıfı, cd veya kalem olabilir… Ayrıca unutma ki, bu hediyelerden daha yaratıcısını veya muzip olanlarını bulmak da senin elinde! Dilersen, kendi ellerinle de bir şeyler hazırlayabilirsin.
 •  Hediyeleri seçip hazırladıktan sonra, gelelim bunları arkadaşlarına nasıl dağıtacağına… En güzel yöntem bir çekiliş düzenlemek! Bir torbanın içine, üzerine sayılar yazılmış kura kağıtlarını doldur ve herkese bir kağıt çektir. Tabi bu arada hediyelerin üzerine numara yapıştırmayı da unutma. Herkesin kendi hediyesini açarken nasıl eğlendiğini göreceksin:)
 • Eğer hediye almak için bir bütçen yoksa ortaya bir kumbara koy ve herkesten kumbaranın içine biraz bozuk para atmasını iste. Böylece yapmış olduğun masrafı onlarla paylaşmış olursun!

 

Dikkat! 

 • Eğer açık hava partisi düzenliyorsan, mekanın ferah olmalı. Ortada fazla eşya bırakmamalısın.
 • Parti evde ise, sonradan üzülmemek için kırılacak eşyaları ortadan kaldırmalısın. Koltukların kirlenmesini istemiyorsan, üzerlerine örtü serebilirsin.  
 • Rengarenk mum ve fenerlerle şık bir ortam yaratabilirsin.
 • Oturmak için yerlere büyük minderler atabilirsin.

 

İlgini Çekebilir:
alt

Pelin Karahan’nın en güzel duvar kağıtları!

 

 

 

Yorum Yapın