Erkekler

Hayatındaki kenelerden kurtul!

Fark ettirmeden üzerine yapışan keneler, mikroplarını sana bulaştırıp hasta olmana neden olabilirler. Sen de hayatına sızan kene tiplerini incele ve onlar kanını emmeden panzehirini bul! 

 

Yazı: Elif Sudagezer

 

KARDEŞ KONGO KENE 
Bu tür kene, genellikle yaşadığın evde ve hatta odanda görülen kene tipidir. Kardeş Kongo Kene, küçük boyutuna rağmen bazen ciddi psikolojik problemlere yol açabilir. Çok sevimli göründükleri için kimse onların zaman zaman zararlı olabileceği ihtimalini aklına getirmez. Hafta sonu arkadaşlarınla dışarı çıkmak istediğinde, onu da alman için ağlar, annene duygu sömürüsü yapar, sen gelmesini istemezsen sana şantajlar savurur, senin kıyafet tarzını kendi tarzıymış gibi sahiplenir, gardırobuna ortak olur, en sevdiğin tişörtünü lekeleyebilir. Hatta senin arkadaşlarını kendi msn listesine eklemeye bile çalışabilir. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi senin dinlediğin müziklere yapışır, albümlerini izinsiz alır ve mp3çalarını alıp kayıplara karışır. Kısacası Kardeş Kene, hayatının her alanına yapışmayı başaran nadir kenelerden biridir.

Etkileri
Kardeş Kongo Özentili Hastalığı’na sebep olabilen bu kene, sık sık sinir krizleri geçirmene neden olabilir. Annen ile babanın neden ikinci bir çocuğu istediklerini düşünür, içinde bulunduğun duruma isyan edersin. Her ne kadar onu ekmeye çalışsan da o ne yapıp edip bir biçimde seni bulup yapışmayı başarır. Senin de yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında değişen sinir buhranı esnasında ateşin yükselir ve kendinde çok yoğun bir halsizlik hissedersin. Eğer bu belirtiler sende de varsa, daha fazla vakit geçmeden olaya el atmalı, çaresine bakmalısın!

Nasıl çıkartacaksın
Bu keneyle mücadele etmenin tek yolu, onunla uzun uzun konuşmak. Sana yapışmasının saçma olduğuna ikna etmeli ve kendi tarzını bulması için onu teşvik etmelisin. Tabii bunu bir kere yaptıktan sonra her şeyin düzeleceğini, ortamın gül bahçesine dönüşeceğini sanıyorsan aldanıyorsun. Belirli aralıklarla “Kardeş Kongo Özentili Hastalığı” için terapi yapman gerekebilir. Elbette her şeye rağmen, onun senin kardeşin olduğunu da sakın unutma! Arada kıyafetlerine ortak olmasına izin verir, seninle dışarı çıkmasına göz yumarsan, bir dahaki özel ve önemli buluşmanda daha rahat nefes alacığını da bilmelisin.

PLATONİK KENE
Platonik Kene, genellikle sınıfta, okulun kantininde, yaşadığın mahallende veya katıldığın bir kulüp çalışmasında görülen kene tipidir. Bu tip kene, sessiz ve sinsi olma özelliği ile bilinir, ama sessiz olması, onun diğer kene tiplerinden daha az tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Sen farkına bile varmadan sana yapışır. Seni bütün gün göz hapsine alır, senin sevdiğin mekanlara takılır. Üstelik dikkatini çekmek için her türlü çılgınlığı yapar. Sen sınıfta derste anlatılanları dinlemeye çalışırken o, bakışlarıyla ya da konuşmalarıyla dikkatini dağıtır. Hatta çoğu zaman kendini stresli hissetmene bile neden olabilir.

Etkileri
Sokağa çıktığın ya da okula girdiğin andan itibaren her hareketin izleniyormuş gibi hissediyor, bundan dolayı endişe ve sıkıntı duyuyorsan, Platonik Kongo Takıntılı Hastalığı’na yakalandın demektir. Bu hastalık süresince kenenin daha ne kadar süre sana yapışık kalacağını düşünür ve bu yüzden sık sık panik yaşarsın. Tabii bu durumdan hoşlanıyorsan eğer sorun yok. Tüm bu anlattıklarımız, senin bu platonik keneyle ayrı dünyanın canlıları olduğunuz varsayımından yola çıkılarak yazılmıştır, ona göre!

Nasıl çıkartacaksın 
Onunla ilgilenmediğini açık bir biçimde dile getirmekten başka yapılabilecek bir şey yok! Yoksa sen harekete geçmezsen, o aylarca seninle birlikte yaşayabilir. Bu durumda, ona da yazık olur, sana da. Onu karşına al ve açıkça konuş, gerekiyorsa başka birinden hoşlandığını söyle ve hayatından çıkmasını iste. Kalbi kırılan bu kene, hemen anlasa da, zaman alsa da durumu kabullenmek zorunda kalacak ve bir süre sonra hayatından çıkıp gidecektir.

 

İlgini Çekebilir:
alt

Pelin Karahan’nın en güzel duvar kağıtları!

 

 

 

Yorum Yapın