Bağımlılığı onu anlatıyor!

1738 views Yorum yap

Facebook, Twitter, Instagram… Seninki hangi sitenin ya da uygulamanın müptelasıysa, onu bu durumdan hareketle çözmek çok kolay!


Yazı Arzu Dalyan

Facebook
Senin yakışıklı demek bütün gün Facebook’ta takılıyor… Twitter ve Instagram’dan çok çok önce hayatımıza giren Facebook’tan halen vazgeçemiyorsa seninki alışkanlıklarına bağlı biri demektir. Ayrıca Facebook; durum, resim, video, bulunduğun yer ve kimlerle olduğunu, aşk ve iş durumlarını paylaşabildiğin bir site. Senin çıtır her şeyini başkalarıyla paylaşmayı seviyor galiba. Ayrıca başkalarının hayatını da merak ediyor. Bu kadar dışa dönük bir çocukla işin biraz zor olabilir, çünkü yarın öbür gün ilişkinizin tüm detaylarını da başkalarıyla paylaşıp sık sık üçüncü kişileri bu ilişkiye dahil edebilir. Aman dikkat diyelim!

Twitter
Twitter kuşu ötüyor, seninkinin kodları kırılıyor. Gözüne kestirdiğin yakışıklı sürekli Twitter’da yüz kırk karakterlik aforizmalar patlatıyor, yüzlerce kişiyi takip ediyor, ilgisini çeken her şeye cevap yazıyorsa bil ki dobra, meraklı ve atılgan bir tiple karşı karşıyasın. Sürekli aklında onlarca düşünce olan bu çocuk, düşündüklerini anında paylaşma ihtiyacı duyuyor. Artık haberler televizyondan ya da gazetelerden önce internete düştüğü için her şeyden anında haberdar olmak istiyor ve Twitter’dan her zaman olanı biteni kontrol ediyor. Böyle bir yakışıklının ani tepkiler verebileceğini bilmeli ve kendini bu duruma hazırlamalısın, yoksa çok kırılırsın.

Instagram
Ooo, hassas yakışıklı! Bildiğin üzere Instagram, bir fotoğraf paylaşım sitesi. Seninki sanata biraz meraklı olabilir mi acaba? Eğer Instagram’da takılma sebebi buysa yaşadın, çünkü böyleleri çok duyarlı ve romantik olurlar. Canını sıkmak istemezdik ama Insta bağımlılığı kötü anlamlara da gelebilir. Seninki sürekli selfie paylaşıyorsa kendini beğenmiş ve kibirli olma ihtimali hayli yüksek. Böylesi kendinden başkasına biraz zor değer verir, verse de bu değerin sebebi dış güzellik gibi yüzeysel bir sebeptir. Yoksa senin yakışıklı Instagram’da sürekli güzel kızların fotoğraflarını mı beğeniyor? Eyvah, doyumsuz çocuk alarmı! İşte bu en fenası, böyle birine nasıl güveneceksin ki?

YouTube
YouTube yakışıklısı; dizi, film, müzik meraklısı! Demek seninki bütün gün YouTube’da takılıyor… Ya bütün gün kaçırdığı dizileri ve filmleri izliyor ya da müzik konusunda yeni keşifler yapıyor. Kültürlü bir yakışıklıya denk gelmişsin, çok şanslısın. Ondan; filmler, diziler ve yeni albümler konusunda bir sürü şey öğrenebilir, seni besleyen bir ilişki yaşayabilirsin. Ancak hep o konuşur, sen susarsan da olmaz. Böyle bir çocuğu ancak onun gibi donanımlı bir kız elinde tutabilir. Eğer bu çocuğu gerçekten istiyorsan sen de kendini sinema ve müzik konusunda geliştirmelisin. Hep ciddiyet olmaz tabii, arada bir komik video da izleyebilirsiniz:)

Google +
Plus, Google’ın sunduğu tüm hizmetlerin birleşimiyle oluşan bir sosyal ağ. Yani, e-postalarına bakıp, Gtalk’tan konuşup bir de üstüne Google Maps sayesinde bulunduğun konumu insanlara sunabiliyorsun. Arama motorunun sunduğu içerikleri, resimleri ve siteleri beğenip bunu arkadaşlarınla paylaşabiliyorsun. Seninki her şey her an elimin altında olsun, tek bir uygulamada bulunsun diye düşünen biri. Pratik olmayı seviyor. Ama eğer her şeyle ayrı ayrı uğraşmayayım diye düşünüyorsa biraz üşengeç demektir. Bu sitenin bir diğer özelliği de on kişiyle aynı anda konuşmanı sağlıyor oluşu; yani seninkinin sadık üyelerden oluşan, sık sık görüşen kalabalık bir arkadaş grubu olabilir. Sen bu çeteye katılmaya hazır mısın peki? 🙂

Pinterest
Pinterest, fotoğraf ve video paylaşımına imkan veren bir sosyal medya platformu. Bu platformun temel mantığı ilan panosu gibi kullanılabilmesi. Tıpkı gerçek bir ilan panosunda olduğu gibi Pinterest’te ilgini çeken konuların duyurusunu yapabiliyorsun. Pinterest’in temel mantığı tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi paylaşım ama bu paylaşımlar yazıdan çok görsel ağırlıkta. Seninki her şeyi, görsel ağırlıklı olan Pinterest’ten takip ediyorsa, okumayı yazmayı pek sevmeyen bir tip demektir. Yine de sitede başkalarının panolarına sık sık katkıda bulunuyorsa ya da kendi hayatıyla ilgili panolar hazırlıyorsa paylaşımcı ve yaratıcı bir delikanlıyı bulmuşken kaçırmasan iyi edersin;)

Foursquare
Foursquare bulunduğun konumu bildirmeye dayanan ve sosyal ağ üzerinden işleyen bir uygulama. Ayrıca Foursquare farklı şehirleri keşfettirmeyi vadeden, küresel konumlama sistemi GPS’i kullanan arkadaşlarınla ağ kurmanı sağlayan bir oyun olarak da tanımlanabilir. Seninki sık sık check-in yapıyorsa gezip eğlenmeyi seven ve bunu herkese göstermekten çekinmeyen, hatta muhtemelen sosyal hayatıyla hava atmayı seven biri. Ayrıca biraz oyuncu bir tip, çünkü her check-in yapışında puan, bu puanlar sonucunda da madalya kazanılıyor. Aman dikkat et, tek eğlencesi bilgisayar ve cep telefonlarındaki oyunlar olsun. Hobileri arasında duygularla oynamak olmasın da…

WhatsApp
Bildiğin gibi, WhatsApp sayesinde internet üzerinden karşılıklı mesajlaşıp dosya gönderebiliyorsun. İnternet paketin ya da kablosuz bağlantın varsa, mesajlara ek ücret ödemene gerek kalmıyor. Seninki biraz bedavacı, biraz da geveze olduğu için bu uygulamayı bu kadar seviyor olabilir mi acaba? Ayrıca kim, en son, ne zaman girmiş WhatsApp’da o da görünüyor, yani senin yakışıklı biraz kontrol delisi de olabilir. Diğer yandan kendisi de sana yakalanabilir. Senin yakışıklı, gizliniz saklınız olmayan, dürüstlüğe dayalı bir ilişki istiyor. Birbirinize karşı dürüst olduğunuz sürece sorun çıkmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir