Erkekler

Ayrılıkla başa çık

 Sevgilinden mi ayrıldın? Peki, ayrılık acısıyla baş edebilmek için neler yapman gerektiğini biliyor musun? Uzmanlara danıştık, ”Ayrılık insanı nasıl etkiler”, ”Severek ayrılmak diye bir şey var mı?”, ”Ayrılık acısını dindirmek için profesyonel yardım almak gerekir mi?” gibi soruların cevapları aldık!

 

Yazı: Filiz Şeref

Çocukken, bitmesini hiç istemediğimiz bir çizgi filmin sonunda gördüğümüz ”The End” yazısıydı ayrılık bizim için! Kimimiz içinse, annemizin on dakikalığına bakkala gitmesi… Belki de en acı veren ayrılık, yapışıp kaldığımız salıncaklardan kaldırılıp arkadaşlarımızdan ayrılarak evin yolunun tutulmasıyla başlardı. O zamanlar şanslıydık; ayrılık acımız birkaç damla gözyaşı akıtmamızla elimize bir çikolata tutuşturulması arasında geçen zaman kadar kısa sürerdi. Ya şimdi? Bir çikolata versek, unutur musunuz onun ağzınızda bıraktığı acı tadı? Yaşadıklarınızı, iyisiyle kötüsüyle size yaşattıklarını, hayallerinizi unutabilir misiniz? Elbette çok çok zor bir süreç bu! Ama insanız, büyüyoruz, değişiyoruz, görüyoruz. Bakıyoruz ki, en ideal çiftler bir anda ayrılabiliyor, en bitmez sandığımız sevgimiz kısa sürede tükenebiliyor, en hayran olduğumuz kişiye tahammülümüz sıfıra inebiliyor! Hal böyle olunca, bu durumu atlatmak tabii ki hiç kolay olmuyor. Biz de ayrılığı zor kabullenenler için bir ayrılık rehberi hazırladık, merak ettiklerimizi International Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Ali Ayas’a sorduk.

Ayrılık insanı nasıl etkiler?

Ayrılıktan sonra geçirilen psikolojik evreler, bir yakınımızın kaybından sonra yaşanan durumlara benzetilebilir. Terk edilen kişi, az çok aynı ”kayıp duygusu” ve aynı ”yas” sürecini yaşar. Kişi, önceleri olanlara inanamaz; bir şaşkınlık hali içindedir. Sonraları bu duygu öfkeye dönüşür ve kendiyle pazarlık devresi başlar. Terk eden kişinin adını duymaya bile tahammül edemez. O kişinin beğenmediği yanlarını abartır, ona karşı yaşadığı eski kırgınlıkları hatırlar. Bu arada, kendi kendiyle iç pazarlıklar yapmaya başlar; ”Acaba şöyle davransam ayrılmaz mıydık” gibi sorularla zihni sürekli meşguldür. O kişiyle tekrar bir araya gelme olasılığının olmadığını anladıkça acısı derinleşir, hissedilen yalnızlık ve çaresizlik duyguları artar. Bunu takiben ”çözülme” evresine geçilir. Acı, yerini bir ”burukluk” hissine bırakır. Ve kişi, eski sevgilisi ile anılarını ara sıra hatırlayarak hayatına devam eder.
Kimi kolay atlatır ayrılığı, kimi zor. Neden?

Aslında bu, kişiden kişiye değil, daha çok yaşanan ilişkinin özelliklerine göre farklılık gösterir. Ayrılık sürecinde yaşanan psikolojik evreleri, bazı temel faktörler etkiler. Bu faktörlerin en önemlisi de, ilişkinin süresi ve bitiş şeklidir. Uzun süreli ilişkilerde günlük hayatın bütün alışkanlıkları paylaşılır, iki aşık aynı zamanda iyi iki dost da olur. Böyle bir ilişkinin kaybı, hem sevgilinin hem de yegane yol arkadaşının kaybı demektir. Dolayısıyla kişide onarılması zor bir yara bırakır. Kişi kendini, bu dünyada hiç olmadığı kadar yalnız hissedebilir.
Severek ayrılmak diye bir şey var mıdır? 

Vardır ve sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bir ilişki, sevgi tamamen tükendiği için bitmez. Ve sevgi devam ettiği halde ayrılmak, ayrılık acısını artıran önemli faktördür. Hele kişi bir başkası uğruna terk edildiyse, bu acıya derin bir öfke duygusu da eşlik edebilir.

Ayrılık acısının bir ilacı var mı?

Nasıl iyi bir ilişkiden söz ediyorsak, iyi bir ayrılıktan da söz edilebilir. İlişkiye ait hesaplaşmaların yapıldığı ve ayrılık nedeninin açık açık konuşulabildiği durumlarda, iyi bir ayrılığın da adımları olur. Bu dönemlerde, ayrılık acısını artırmamak gerekir. Örneğin, onunla karşılaşma, ona ulaşma, iletişim kurma gayreti, aslında bu yarayı tekrar kanatmanın dışında bir işe yaramaz. Bu nedenle ilişki bittikten sonra taraflar arasında iletişim de olabildiğince azaltılmalıdır. Yoksa atılacak her adım, kişilerde boş bir umutlanmaya, hayal kırıklığına veya öfkeye neden olur. Ayrılık sonrası dönemde, bir hekime danışmadan kendi kendine çeşitli ilaçlar kullanmaktan kaçınmak gerekir. Bunun yerine, yakın dostlarla dertleşmek, iş veya hobilere daha fazla zaman ayırmak, günlük hayata geri dönmeyi kolaylaştırır.

 

İlgini Çekebilir:
alt

Rihanna’nın en güzel duvar kağıtları!

 

 

 

Yorum Yapın