Erkekler

5 kötü erkek

Ukala tavırları, bitmek bilmez yalanları, çapkınlıklarıyla seni strese sokan erkek modellerini tanımaya ve onlara başa çıkmanın yollarını keşfetmeye ne dersin?


Bay Ukala
O nasıl biri?
Söylediği her şeyin doğru olduğunu iddia eden erkek modelidir. Karşısındaki kişinin fikirlerini dinlemez, önemsemez ve her zaman ukala tavırlar içindedir. Tüm dünya kendi çevresinde dönüyor gibi davranır. Kendini anlatmaya, başarılarından bahsetmeye bayılır! Sen kendinle ilgili bir şeyler söylemeye çalıştığında ise sana küçümseyici bakışlar atarak, olayı yine kendine çevirmekte üstüne yoktur. Yanlış yaptığını bilse bile asla bunu kabul etmez. Genelde ailenin tek çocuğudur ve şımarıklığıyla ün salmıştır… Böyle bir erkek sınıfta, tatilde, partide, kısacası her yerde karşına çıkıp sinirini bozabilir. Buna sakın izin verme! Kendi kendine sinir olup söylenmek yerine yapabileceğin şeyler var!
Başa çık
•    İlk olarak sürekli kendinden bahsetmesinin hiç hoş olmadığını ve hatta bunun onun itici görünmesine sebep olduğunu söyle. Çünkü birinin bunu yapması gerekiyor!
•    Onunla iddiaya gir ve sen de kendine güvendiğini göster:)
•    Eğer haklı olmadığını düşünüyorsan, bunu ispatlayacak şeyler bul ve karşısına güçlü bir şekilde çık

Köstek Kralı
O nasıl biri?
İşte en tehlikeli erkeklerden biri! Seni hep küçümser. Asla başarılarını takdir etmez, kendine olan güvenini yerle bir eder. En korktuğun sınavın sonucunun beklediğinden daha yüksek olduğunu öğrendiğinde “Çok kolaydı sınav, düşük not almışsın” diyen, aylardır hazırlamakla uğraştığın ödevine “Yapa yapa bunu mu yaptın? Ben daha iyisini yapardım” demekten çekinmeyen bir erkek arkadaşa ya da sevgiliye sahipsen, onu hemen kendinden uzak tutmaya başlamalısın. Çünkü bu çocuk ya kendini çok beğenmiş ya da ciddi anlamda senin başarılarını kıskanıyor. Kısa bir sürede kendine olan güvenini kaybetmene neden olacağı da kesin!
Başa çık!
•    İster sevgilin, ister erkek arkadaşın, ister kardeşin olsun onunla açıkça konuşmalısın. Ona neden böyle davrandığını sormaya hakkın var.
•    Aynı durum onun başına gelse sonuna kadar ona destek olacağını söyleyerek, neden böyle davrandığını sorabilir ve ondan empati yapmasını isteyebilirsin.
•    Tüm konuşmalarına ve çabalarına rağmen bu huyundan vazgeçmiyorsa onunla ilişkinde bazı kısıtlamalar yapmayı denemelisin.

Mr. Press
O nasıl biri?
Sürekli kendi istediklerini yaptırmak için ısrar eder. Herkesin hayatını kontrol etmeye bayılır. Tam bir maçodur. Ne giydiğine, nereye gittiğine, ne kadar para harcadığına, kiminle ve nasıl konuştuğuna, kısacası her şeyine karışır. Üstelik bunları yapması için onun illa kız arkadaşı olmana da gerek yok! Yakın bir arkadaşın bile olsa kendini seni korumak zorunda hisseder ve baskılarıyla seni bunaltır.
Başa çık!
•    Orta yolu bulmaya çalışmakla işe başla. Neden böyle davrandığını sor ve bu davranışından rahatsız olduğunu anlat.
•    Kankan da olsa, sevgilin de olsa hayatındaki kararları senin vermen gerektiğini, ama tabii ki onun vereceği tavsiyeleri de göz ardı etmeyeceğini söylemekten çekinme.
•    Şunu asla unutma: Bu tarz erkekler yüz verince astarını isterler!

Yalancı Pinokyo
O nasıl biri?
Annesine, babasına, arkadaşlarına, öğretmenlerine, hatta bindiğini taksinin şoförüne tek ayağı üstünde 40 yalan söyler. Bir tek sana karşı dürüst davrandığını söylemesi ise en büyük yalanlarından biridir. Zaman zaman seni de yalan söylemeye zorlar ve kendini zor durumların içinde bulmana sebep olur.
Başa çık!
•    Eğer böyle bir sevgilin varsa, ağzından çıkanların hangisinin doğru, hangisinin yalan olduğunu analiz etmeye çalışmaktan eninde sonunda yorulursun. O yüzden resti çekmeli, ilk yalanını yakaladığında ondan ayrılacağını söylemeli ve sözünün arkasında durmalısın.
•    Eğer bu Yalancı Pinokyo, sevgilin değil de arkadaşınsa onunla da açıkça konuş. Neden doğruları söylemek yerine bu yola başvurduğunu sor. Senden böyle bir soru beklemediği için afallayıp kalacaktır, hatta agresif bile davranabilir, ama zamanla o da yumuşayacak ve nedenini sana açıklayacaktır. Yalan söylediği için arkadaşlarının ve ailesinin güvenini kaybedeceğini ve kimsenin onun söylediklerine inanmayacağını söylemeyi de asla ihmal etme.

Çapkın Prens
O nasıl biri?
Tüm okul tarafından tanınır. Gördüğü her kıza asılma potansiyeli vardır. Facebook sayfasındaki arkadaş listesinin çoğu kızlardan oluşur. Whatsapp ve Twitter’da kızlarla sohbet etmeyi çok sever! Hiçbir partiyi kaçırmaz. Popülerdir ya da en azından popülermiş gibi görünür. Marka giyinmeyi sever ve vazgeçilmez aksesuarı da koyu renk camlı güneş gözlükleridir!
Başa çık!
•    Bu kişi sevgilinse işin zor! İlişkiniz boyunca kendini sık sık kıskançlık krizi sınırında bulabilirsin. Üstelik böyle davranman ilişkinizin ömrünü de kısaltır. Kısacası iki seçeneğin var: Ya rahat  davranacak, kızlarla samimi olmasını kıskanmayacak ve ona güveneceksin ya da onu hayıtından şutlayıp kafanda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmayacak yeni bir erkek arkadaş edineceksin!
•    Eğer Bay Çapkın arkadaşlarından biriyse, zaman zaman sevgilin onun davranışlarından rahatsız olabilir. Ama senin onunla ilgilenmediğini anlatırsan, bu sorunu kolayca aşabilirsin!

Yorum Yapın