Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dejavu

Dejavu

Son günlerde sürekli, yaşadığım şeyleri önceden yaşamışım gibi oluyor. Yani dejavu yaşıyorum. Psikolojim bozulmak üzere
    Ne yapmalıyım psikoloğa mı gitsem?

Senior Member
    Nereden
    New York

Re: Dejavu

banada bi ara oluyodu inanılmaz şekilde rüyamda gördüklerim çıkyıo gibi bi histi.. ama 1 senedir olmuyor bence normaldir ... ama bilemiyorum sdfkdsjfs bence bi gariplk yok.

Senior Member
    Nereden
    serenayım, güzel kızımm ♥ AVRİL hayranıı♥ lovely

Dejavu ne ki?
    KEndini rahatlatmaya çalış. Mesela bazıları bunu namaz kılarak Allaha dua ederek giderir bazıları ise spor yaparak. Benim tercihim Namaz Ama yünede olmassa bir psikoloğa görün

Tamam saol sınavı atlattım ya onun baskısı yeni çıkıyo içimden

Senior Member
    Nereden
    olmak istediğim yerden çok uzağım..

Dejavu
    Yaşanılan bir olayın, daha önce de yaşanılmış olması hissine kapılınması durumudur.

Fransızcadan gelen “deja vu” kelimesi, “daha önce görülen” anlamına gelmektedir. Bir çok insan dejavu yaşadığını söyler. Kimileri dejavunun beyindeki bir algı sorunundan kaynaklandığını düşünürken kimileri de bunu reenkarnasyon ile bağdaştırır.

Bilimsel olarak dejavu şöyle açıklanabilir. 5 duyu organımızdan beyne giden sinyaller (özellikle görüntü ve ses) beyin tarafından algılanamayabilir. Oysa algılanamayan bu bilgi beyinde kaydedilmiştir ve ne zaman yaşanıldığı konusunda bir bilgi yoktur. Beyin bu sinyalleri tekrar aldığında ise kişi bu olayı ikinci defa yaşadığı hissine kapılabilir.

Bunun dışında beynin sağ lobu ile sol lobu arasında mikrosaniyeler seviyesinde bir çalışma süresi farkı vardır. Bir olayı beynin bir tarafı diğer tarafından önce algılar ve bilgi ikinci lobda algılandığında kişi ikinci defa yaşanmış hissine kapılabilir.

Ayrıca yaşanılan olayın daha önce bir benzerinin görülen ve hatırlanmayan bir rüyada yaşanmış olması da muhtemeldir. Şunu da eklemem gerekir ki, insan hafızası değiştirilebilir. Yaşamadığınız bir olayı sürekli yaşamış gibi düşünürseniz; örneğin bir filmde başrol oyuncusunun başına gelen bir olayı kendi başınıza gelmiş gibi tahayyül ederseniz ileride bir gün o olayı gerçekten yaşadığınızı hatırlayabilirsiniz; yani anılarınızı değiştirmiş olursunuz ki bence dejavunun bir sebebi de budur.

yardımcı olur belki..

amour saol cnm işe yaradı

Senior Member
    Nereden
    olmak istediğim yerden çok uzağım..

Alıntı Gamzeli:) Nickli Üyeden Alıntı

işine yaradıysa ne mutlu bana

[quote='αмσυя']
    Alıntı "Gamzeli:)":27c78h7d Nickli Üyeden Alıntı

işine yaradıysa ne mutlu bana [/quote:27c78h7d]
    Evet ya hani diyo ya orda filmin başrol oyuncusu falan ben bazen kendimi gossip girlde falan hissediyorum mal mal davranıyorum belki ondandır